• Yayınlanma Tarihi 05/07/2019 03:18
  • Doktor Adı Pratisyen Dr. Habib Altın
  • Hastane SÜPER DOKTOR
  • Beğeni Sayısı 291
  • Yorum Sayısı 4
  • Görülme Sayısı 315

Tamamen ağız içinde sürmüş olan ve okluzyon denilen kapanışa ve çiğnemeye katkıda bulunuyor ise 20 yaş dişlerini çekmeye gerek yoktur.

Bazı kişilerde özellikle çene yapısının dar olmasından dolayı bu dişler sürmez. Ağız içinde hiç sürmemiş 20 yaş dişleri gömük, kısmen sürmüş dişlere yarı gömük olarak nitelendirilir. Herhangi bir sorun yaratmıyor ise gömük ve yarı gömük dişlerin çekilmesine gerek yoktur. Ancak özellikle yarı gömük dişler bazen komşu dişlerde çürümeye sebebiyet verebilir. Bazı durumlarda da etrafındaki dişetinde apse, ağrı, şişlik ve ağız açmada zorluk gibi istenmeyen durumlara neden olabilirler. Bu durumlarda hastalar diş hekimlerine müracaat etmelidirler. Bu tarz şikâyete neden olan yarı gömük 20 yaş dişleri genellikle antibiyotik tedavisinden sonra çekilirler. Gerekli antibiyotik kullanımından sonra şikâyetleri geçen hastalar tedavi olmadıkları takdirde belli bir süre sonra benzer şikâyetlerin tekrarlanacağı hastalar tarafından unutulmamalıdır.

20 yaş dişlerinin çekimleri için toplumda her zaman bir cerrahi operasyon yapılacağı inancı olsa da; bu durum her zaman geçerli değildir. Sürmüş 20 yaş dişleri  eğer çeşitli nedenlerden dolayı çekilecek ise normal çekim ile genellikle tedavi edilirken, gömük ve yarı gömük 20 yaş dişleri için dikiş gerektiren cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Normal ve cerrahi diş çekimlerinde hastalar yarım saat tamponu çekim bölgesinde tutmalıdırlar. İşlem sonrası 2 saat boyunca herhangi bir gıda tüketimi yasaktır. Dikişli bir işlem uygulanmış ise ortalama bir hafta kadar dikiş, çekim bölgesinde tutulmalıdır. Hastalar ayrıca gerekli ilaç desteği için diş hekimlerine danışmalıdırlar.

 

YAZAR: 

Dr. Umut ŞİMŞEK

 

MİLLİYET GAZETESİ

Copyright ©2019 All rights reserved | This template is made with Media Minerva