• Yayınlanma Tarihi 10/02/2020 13:22
  • Doktor Adı Uzm.Dr. Fatih Ensaroğlu
  • Hastane İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ LİV HOSPİTAL
  • Beğeni Sayısı 126
  • Yorum Sayısı 0
  • Görülme Sayısı 483Reflü nedir ? 


Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu ortaya çıkan yakınmalar gastroözofageal reflü hastalığı olarak adlandırılır. Gıda, asit veya safranın yemek borusuna kaçması ile karın üst kısmı ile boğaz arasında başlayan yanma ve ağrı şikayeti meydana getirir. Çoğunlukla yanma ve ağrı olsa da bazen ses kısıklığı, öksürük, bulantı, şişkinlik, ağızda tatsızlık gibi şikayetlere de sebep olabilir. 

Reflü neden oluşur ? 


Sindirim işlemi ağızda başlar. Gıdalar yemek borusu aracılığı ile mideye ulaştırılır. Midenin kendi dokusunun gıadalara ve asite karşı koruması vardır ancak yemek borusunun bu tarz bir korması yoktur. Yemek borusunu mide ile birleştiği yerde yutma sırasında gıdaların mideye geçmesine izin veren sonrasında ise kapanıp bu gıdaların ve mide asidinin geri kaçmasını önleyen bir kapak sistemi ile korunur. Kapak sistemi fonksiyonlarının bozulması, kapak sistemini etkileyen ilaç veya gıda tüketilmesi, mide içi basıncını çok yükseltecek şekilde fazla gıda tüketilmesi veya mide dolu iken sırt üstü yatılması gibi sebeplerle geri kaçaklar oluşur.  Gıda, asit veya safra gibi etmenlere karşı korumasız olan  yemek borusunda iltihap oluşmaya başlar.   

Relü şikayetini neler arttırır? 


Obez kişilerde, acılı-bahartalı ve yağlı gıda yoğun tüketetenlerde, yemek yedikten sonra sırt üstü uzananlarda, alkol,kahve ve asitli içecekleri  yoğun tüketenlerde, fazla miktarda ilaç kullananlarda reflü şikayeti daha çok gözükmektedir. 

Reflü şikayeti olan hasta ne yapmalıdır ? 


Hastanın öncekikle  şikayetlerinin reflü kaynaklı olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü kalp ve akciğer hastalıkları da benzer şikayetlere sebep olabilir. Uzman hekim tarafından yapılan değerlendirme ve muayene sonrasında reflü tanısı konulabilir. Genellikle  gastroskopi (endoskopi) yapılması tanıyı koymak için yeterlidir. Bazen PH monitorizasyonu tanıyı kesinleştirmek için gerekebilir.  Reflü şikayetinin altında bazen ülser veya kanser gibi daha ciddi problemler olabilir.  Ayrıca uzun dönem reflü nadirende olsa  yemek borusu kanserine sebep olabilir. Hem muayenenin hem de endoskopik işlemlerin Gastroenteroloji Uzmanı tarafından yapılması önemlidir. Yapılan muayene ve tetkikler sonucuna göre hekim tarafından uygun tedaviler hastaya verilecektir. Çoğunlukla diyet ve ilaç önerisi ile reflü tedavisi yapılmaktadır, bazen cerrahi tedaviler de gerekebilir. 

 

Uzm.Dr. Fatih Ensaroğlu

 

Copyright ©2019 All rights reserved | This template is made with Media Minerva