• Yayınlanma Tarihi 20/03/2020 10:54
  • Doktor Adı Uzm.Dr. Fatih Ensaroğlu
  • Hastane İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ LİV HOSPİTAL
  • Beğeni Sayısı 15
  • Yorum Sayısı 4
  • Görülme Sayısı 72

1-Bağışıklığımı güçlendirmek için ne yapmalıyım? 

Bağışıklık sistemini güçlendirecek özel bir gıda yoktur. Dengeli ve düzenli beslenmek yeterli olacaktır. Günlük C vitamini yüksek gıdalar  tüketilmeli ve eğer eksiklik varsa D vitamini takviyesi alınmalıdır. Bol su tüketilmelidir. Ayrıca düzenli uyku bağışıklık sistemi için  gereklidir. 

 

2-Kimler risk grubunda  ? 

60 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlar risk grubunda. Kronik Akciğer hastaları, Onkoloji hastaları, Diyabet hastaları, Nakil hastaları gibi kronik hastaların daha dikkatli olmaları ve mümkün olduğunca evlerinden çıkmamaları önerilmektedir.  Risk grubunda olmayan sağlıklı bireyler için hiçbir risk yoktur diye anlaşılmamalıdır. 

 

3- Korunmak için ne yapılmalı ? 

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamalar yakından takip edilmelidir. En önemli 3 kural; Evden çıkmamak, diğer insanlarla yakın temastan kaçınmak ve elleri sık yıkamak. Virüsün en çok eller aracılığıyla yayıldığı düşünülüyor. Eller bol su ve sabunla özenli yıkanmalıdır. Yüzük, bilezik ve saat gibi aksesuarlar bu dönemde takılmamalıdır. El dezenfaktanları el yıkama imkanı olmayan durumlarda tercih edilebilinir. 

 

4- Evde nelere dikkat etmeliyiz? 

Bir süre misafir kabul etmeyelim. Telefon, kapı kolu,  musluk gibi herkesin temasta bulunduğu yüzeyler deterjanlı bezler ile hergün temizlenmelidir. Evler günde birkaç defa havalandırılmalıdır. Daha önceden ortak kullanılan eşyalar ayrılmalı ve evde bir pandemi planı oluşturulmalıdır. Özellikle dışardan eve girenler  bir izolasyon odasına girmeli üstünü orada çıkararak banyoda gerekli temizliğe başlamalıdır. 

 

5-Hastanelere gidebilir miyiz ? 

Özellikle zorunlu olmadıkça Acil Servislere gitmemek lazım. Acil servisin  ihtiyaç duyan hastalara hizmet verebilmesi için gereksiz başvuruların azalması gerekiyor. Unutmamak gerekir ki enfeksiyon acil serviste diğer sağlıklı bireylere de kolayca yayılabilir. Sağlık Bakanlığının aldığı kararla raporlu ilaçlar için reçete şartı kalkmıştır, yani eczaneden hastalar ilaçlarını doğrudan temin edebilir. 

 

6- Ne zaman hastalıktan şüphelenmeliyim ?

 Düşmeyen ateş en önemli bulgudur. Normalde diğer grip enfeksiyonlarında ateş olsa da Coronavirüs enfeksiyonunda devamlı ve inatçı ateş daha çok görülür.  Mesela normal gribal enfeksiyonlarda 3 gün süren ateş görürüz ve sonrasında ateş düşmeye başlar ancak corona virüs enfeksiyonunda ateş uzun süre yüksek kalır ve düşürülemez. Diğer 2. önemli bulgu öksürüktür.Öksürük genellikle kuru öksürük tarzındadır ve ilerleyen dönemde nefes darlığı ortaya çıkmaya başlar. 

Bu süreçte konunun uzmanları dışında lütfen kimseye rağbet etmeyiniz. Sağlık Bakanlığı gerekli tüm önlemleri almış ve özverili sağlık çalışanları Sağlık Bakanımız liderliğinde sürece hakim durumdadır. Umarım ülkemiz ve milletimiz bu zorlu süreçten en kısa sürede alnının akı ile çıkacaktır. 

 

Uzm.Dr.Fatih Ensaroğlu

Copyright ©2019 All rights reserved | This template is made with Media Minerva