• Yayınlanma Tarihi 25/10/2019 10:43
  • Doktor Adı Uzman Klinik Psikolog Barış YILMAZ
  • Hastane İSTANBUL PSİKOLOJİ ATÖLYESİ
  • Beğeni Sayısı 154
  • Yorum Sayısı 6
  • Görülme Sayısı 426

İNSAN TEK AŞK DEĞİLDİR TEK AŞKLIDIR

Güven esasına dayalı olur ilişkilerimiz aslında. Birimiz tutkulu bir şekilde bağlanırken karşı taraftaki sadece gündelik  ilişkileri için bizimle birlikte olabilir. Bizim ona güvenle bağlanmamız ona çok büyük bir anlam ifade etmeyebilir. Bu etkili bağlanmanın sonucunda kimileri büyük beklentileri alamaz ve aldatılan sıfatıyla karşımıza çıkabilir. Bugün daha spesifik bir konudan bahsedeceğim sizlere. Kafanızdaki düşüncelere tamamen değiştirecek ve ’’Bunu nasıl düşünemedim?’’ diyeceğiniz bir yazı olacağından eminim. Şimdi kafanızı boşaltın , ve bildiklerinizin tamamını sessize alın.

Karşınızdaki kişinin sizi aldatması sizi sevmediği anlamına gelmez. Kimi zaman erkekler eşlerini daha fazla sevebilmek için ona en yakın kişileri bulur ve onlarla vakit geçirmekten zevk alırlar. Aslında bu durum kimileri için saçma ve alakasız gelebilir. Bu karamaşık ilişki onunla zaman geçirmek ya da onunla tensel anlamda bir şeyler yaşamak için değildir. Eğer aldatılmış bir kadın iseniz ve aldattığı kişi ile yakın bir ilişkiniz var ise onu şimdi düşünüp benzerlikleri birlikte sıralayalım! Ama bu düşünmenin bize gerçekten kazanımları nelerdir onaları incelemek için bakalım can acıtmak ya da daha fazla regresyona(Gerileme) uğramak için olmasın :

• Giyim tarzı ve kullandığı takılar, küpeler, bunların renk ve kombinasyonlarının size benzerliği kimi zamanda birebir aynı olması …

 

• Size karşı kullandığı sevgi sözcükleri , dokunuş ve bakışlar…

 

• Ve cinsel anlamda sizi karşı kurduğu fanteziler ve davranışlar…

 

Bunlar bence karşımızdaki kişinin bize ne kadar benzer olduğunu anlatacaktır. Bu durum partnerinizinikinci defa evlendiği kadında da göreceğiniz durumdur.

Bir istatistiğe göre erkeler ikinci ilişkilerinde daha ben merkeziyeçi yaklaşıp kendi çıkarlarını gözetebileceği ilişkiler peşinde koşarlar. Ama zamanla onlar da bu tecrübesiz antrapoz dönemini narsist kimliklerine karşı geldiğini görür çevresine bunu yansıtmamak adına da olsa pişmanlığını  bellietmezler. Peki her erkek bu aldatmadan  ders çıkarır ve partnerine geri  dönmek ister mi ? Yine yapılan bir araştırmaya göre bu antropoz döneminin belli episodelarında erkek kimi zaman pişman olsa da  kapıyı çalıp bir çicekle herşeyiunutturacağını inanı. Ve kimi kadında bu durumu inanıp ‘’Çocuklarımın babasıdır sonuçda “ deyip kapının eşiğine tamamen arlarlar.

Sevgili okuyucalarım ,

Adatılmalar ve ilişkiler üzerine yaptığım çalışmalar  bana yine gösteriyor ki Kadınları bu kadar güçsüzleştiren şeyler erkekleri de  ister istemez büyük gösteriyor. Kadınların bu nedenli bağışlayıcı olması daha sonra ki zamanlarda zihinsel geviş getirmeyle biz uzmanların yanında devam ediyor. Bu süreç de kişilerin kafasında “Peki neden bana bu yaptı?” Sorusu kadını erkeğin gözünden küçültüp sizi daha da sevgi dilencisi gösterebilir. Kadında da  durum zamanla kalbini sanki bir dans pisti gibi gösterir. Neden peki tekrardan geriliyoruz?  Neden affettik diyip tekrardan bu soruları kendimize sorarız? Aradığımız cevap bize acı vereceği kesin olduğunu bile bile ondan duymak istediğimiz bir çift sevgi sözcüğü müdür? Ya da nedensiz bir öpücük mü ? Her şeyibırakalım o halde!  

İyisi  mi şunu koyalım aşk çantamıza :

İnsan TEK AŞK değildir TEK AŞKLIDIR..

PSİKOLOG BARIŞ YILMAZ

TERAPİST

 

Copyright ©2019 All rights reserved | This template is made with Media Minerva