• Yayınlanma Tarihi 25/10/2019 10:37
  • Doktor Adı Uzman Klinik Psikolog Barış YILMAZ
  • Hastane İSTANBUL PSİKOLOJİ ATÖLYESİ
  • Beğeni Sayısı 216
  • Yorum Sayısı 0
  • Görülme Sayısı 508

MOBİL MOBBİNG NEDİR ?

Yaşantımızın sonucunda kazandığımız deneyimlerimiz hepsi birbirinden değerli ve özeldir. Yaşanılan her bir olayın bir nesne ile verdiği duygu tarif edilmez ölçüdedir. Nesnenin ne olduğunun hiçbir önemi yoktur. Nesne anne ya da bir cisimolabilir. Asıl olan nesne olmasıdır. Duygu düşüncelerimiz sonucu ortaya çıkan kimi tepkilerimizden bahsetmek istiyorum size aslında bugün. Ve bunların doğuracağı patolojiksonuçlarda cabası olsun.

Günlük yaşamımızda en çok haksızlığa uğrayanlar kimlerdir diye sorsak vereceğiniz cevap hiç şüphesiz haksızlığa ve zulme karşı susanlar diyeceksinizdir. Oralardan bir yerden duyar gibiyim hatta. Peki ya susturulanlara ne demeli. İşte bugünde aslında tam anlatmak istediğim yere geliyoruz. MOBBİNG. Ben buna artık MOBİL MOBBİNG demeye başladım bile. Neden mi ? Çünkü online olarak ya da etrafımızda gezerekte bu işe maruz kalıyoruz. Maruz kalıyoruz çünkü maruz bırakılıyoruz.

Yapılan araştırmalara göre mobbing uygulanması  en çokta plaza tarzı yerlerde yada devlet  dairelerinde üst makamdaki kişiler tarafında uygulanmaktadır.

Peki o halde bu insanlar neden birbirlerine bu tür davranışlarda bulunuyorlar bir de uzman gözüyle bakalım ?

Psikoloji , insan davranışlarının temelinde yatan duygu düşünce ve davranışları inceleyen bilim dalına denir. Bizde bu şekilde duyguyu, davranışı ve düşünceyi hep birlikte sesli bir şekilde düşünelim .

Duygu: Yetersizlik, güçsüzlük, değersizlik, kabiliyetsizlik.

Düşünce : Herşeyi kontrol altına alma ve ve her şeyden haber  alma isteği. İnsanların bu yetersizlik duygusunu fark etmemesi için elinden geleni yapma.

Davranış :Kişiler ezme onları mahçup duruma düşürme, kötü söz , hakaret.

Kişiler ve kişilerarası yapılan bu davranış biz psikologlar tarafından fark edildiğinde ise mobbingi uygulayan kişi bunu yaptığı için kimi zamanda şöyle bir bahane ile karşımıza çıkdığı doğrudur :

İşlerini daha yapmaları için yapıyor, onlara motivasyonveriyorum.

Bu sığ ve akılsız düşünceler tabi ki de çalışanlar tarafından fark ediliyor, ve onlara uygulanan bu mobile mobbing’e maruz kalmamak için seslerini çıkarıyorlar. Buradan siz değerli okuyucularıma da seslenmek istiyorum:

Lütfen çalıştığınız iş yerinde veya kurumda bir iş arkadaşınız ya da kendiniz bu duruma maruz bırakılıyor iseniz lütfen müdürünüz ya da amiriniz ile konuşmanız da yarar görüyorum. Peki yetkili kişiler ile görüşüp halada onlara bir yaptırım uygulanmadı ise yapmanız gereken o halde tek şeybir psikoloğa gitmek olacaktır. Bunu lütfen tersi şekilde algılayıp yanlış anlaşılmalara yelken açmayalım. Benim sorunum yok sorunu olan kişi karşımda duruyor. Unutmayalım ki karşımızdaki kişinin kendisine verdiği zararın haddi hesabı zaten ölçülemez . Bizde onun bize uğrattığı etkilere daha da fazla maruz kalmamak ve en aza indirmek için geliyoruz. Pekineden en çok sana uygulanıyor diye düşündün

Gördüğüm klinik vakalar ve ve çalışmalar bana şöyle bir sonuç veriyor :

Eğer gerçekten böyle bir saldırı başınıza geliyorsa ve devamında buna karşı ses çıkartmadan daha fazlası yapılıyorsa genellikle sizin- ÖZGÜVEN- ile alakalı yaşadığınız problemlerden dolayı zafiyetiniz kullanıyor ve size bu saldırıyı gerçekleştiriyordur. Kişiler genellikle toplum içerisinde kendisine yapılan bu tür mobile mobbinglere karşı tepki vermeyince uygulayan kişideki algı daha çok -Nasılsa olsa bana iş yerinde sesini çıkaramaz.-şeklinde oluyor. O yüzden bu nokta da karşı tarafa özgüven ile alakalı problemimiz olduğunu hissetirmemeli ve bu şekilde davrananlara karşı tepkimizi anında göstermeliyiz. Bize karşı yapılan haksızlığa zamanla ses çıkartmayarak devam etmek aslında kendimize yaptığımız büyük bir haksızlık değil midir? Peki sonuçları neler oluyor birazda bu pencereden bakmak,kendimizi daha iyi bir dürbünle izlemek daha da açıklayıcı olacağını düşünüyorum.

Her zaman karşılaştığım sorunlara hem teleskopik hem de mikroskobik olarak yaklaşmayı tercih ediyorum. Bunların en çok da biz de doğuracağı psikolojik sorunlar nelerdir diye sorarsanız en başta söyleyeceğim hastalık –ANKSİYETE -(KAYGI BOZUKLUĞU) olucaktır. Nedeni ise kişi bu durumda her zaman kaygı duyacak acaba sıra ne zaman bana gelecek diye devamlı pimi çekilmiş bomba gibi hissettirilecektir.Akabinde devam eden rahatsızlık –DEPRESYON- olması da kaçınılmazdır. Zaten iki rahatsızlığın bir arada görülmemesi çok nadirdir. Bu noktada dediğim gibi kar-zarar analizi yaptığımız zaman yerinde ve doğru tepkiler verilmediği zaman başımıza gelecekleri güzelce özetleyen bir tablo oldu bu. Kaybettiklerimiz farkındaysanız sessizliğimizin önüne geçip hem bize hem de çevremize zarar verecek kadar bir tablo ile karşılaştırdı. Umarım bu yazım bütün mobbing mağdurları ve bu mağduriyeti yaşayanlar için bir son olur. Onlar için bir ışıktan daha da öte bir aydınlık olsun.

İSTANBUL PSİKOLOJİ ATÖLYESİ

UZMAN PSİKOLOG BARIŞ YILMAZ

Copyright ©2019 All rights reserved | This template is made with Media Minerva